КОЙ ПРАВИ ПРЕГЛЕДИТЕ НА МЛЕЧНИ ЖЛЕЗИ? КОЙ Е МАМОЛОГ?
През 2000 г се въведоха профилактични прегледи на млечни жлези с мамография за всички жени от 50 до 70 г възраст, които се назначават от личния лекар. Специалистът по образна диагностика е обучен в това да прави ехгорафия, мамография, магнитен резонанс. Това са възможни диагностични методики.
МАМОЛОГ – това е лекар , който се занимава с диагностика и лечение на заболявания на млечната жлеза. Такъв специалист може да е рентгенолог или хирург.
КОГА ДА ЗАПОЧНА С ПРЕГЛЕДИТЕ?
Първият профилактичен преглед при мамолог е добре да се направи след окончателния растеж и оформяне на гърдите, и развиването на млечните жлези. Това се случва приблизително около 25 г.
До 40-годишна възраст посещението при мамолог обикновено се изразява в клиничен преглед, включващ палпация (опипване) и ехография (мамография и евентуално биопсия се прави при наличие на някакви съмнения и затрудняване с поставяне на диагноза). В тази възраст ракът на гърдата е изключително рядко срещано заболяване, а по-характерни са фиброаденомите. След навършването на 40 години прегледът при мамолог задължително включва и мамография.
Това е притискане на млечната жлеза между две „плочи”. Изследването е рентгеново и задължително трябва да уведомите при прегледа ако сте бременна или има такава вероятност.
КОГА ДА ПРАВЯ ПРЕГЛЕД НА ГЪРДИТЕ СИ?
Важно е да правите този преглед след менструация.
Нещата за които трябва да следите са: промяна във формата, размера, цвета, структурата на едната или и двете ви гърди, като застанете пред огледалото. С вдигнати или ръце на кръста, опипайте гърдите си, като наблегнете на областта към мишниците и обърнете внимание на нетипични твърди образувания. Не пропускайте мамилите /зърната/. Те трябва да са еднакви, без секреция от тях, без разранявания и засъхнал секрет.
ОПАСНО ЛИ Е АКО СИ УДАРЯ ГЪРДАТА?
Силен удар или друг вид травма е рисков фактор за развиването на рак на гърдата. При такъв случай е важно постоянно наблюдение от мамолог.
КЪРМЕНЕТО
Препоръчва се, тъй като то значително намалява риска от рак на гърдата. Що се отнася до профилактичните посещения при мамолог и периода на кърмене, отложете прегледа си за 2 до 3 месеца след спирането на лактацията
ПРОТИВОЗАЧАТЪЧНИ, ДА ИЛИ НЕ?
По-добре кажете НЕ, защото е доказано, че приема на противозачатъчни средства повишава риска от новообразувания в млечната жлеза, в това число и на рака на млечната жлеза!
ИМАМ ИМПЛАНТИ! КАКВО ДА ПРАВЯ?
Правете редовни прегледи с ехограф на 6 месеца. С този преглед се оглежда не само млечната жлеза, но и импланта. Следи се за течности около импланта, нарушения на капсулата и други промени, които може спешно да налагат консулт с хирург.
Друг възможен преглед е Магнитно резонансната томография, но това може да се направи само на апаратура, която има специална приставка за преглед на млечни жлези. Затова попитайте първо, когато записвате час.
ЗА ИЛИ ПРОТИВ СУТИЕНИТЕ?
Ако имате импланти ще се наложи да носите сутиен постоянно, само така ще профилактирате смъкването на импланта надолу /увисването/. Трябва да избягвате и спортове, които са свързани с подскоци, по същата причина.
Сутиена трябва да е удобен, да не е стегнат, да позволява да движите ръцете си добре нагоре, да не затруднява дишането и в общи линии да не го усещате. Ако може, избягвайте банели и стегнати сутиени.